صفحه اصلی > اخبار  > آرشيو اخبار  
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی
نشست مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره) تهران با دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی

تعداد بازدید: 3922

گروه گزارش: دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی، پس از زیارت بارگاه ملکوتی امام خمینی(ره) و تجدید میثاق با آرمان‌‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با حضور در مرکز همایش‌های غدیر، واقع در مجتمع فرهنگی- اداری ولایت، وابسته به کمیته امداد امام خمینی(ره) تهران، در جریان برخی از فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار گرفتند.

 

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این نشست، «آقای انواری»، سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره)، از عزم راسخ دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی برای نشر معارف ناب اسلامی را مایه مسرت دانست و اظهار داشت: امام خمینی(ره) براساس مبانی ارزشی و فقهی، منظومه‌ای قرن‌ها پس از تأسیس حکومت اسلامی در مدینه‌النبی(ص) ایجاد کردند. ائمه(علیهم‌السلام) نیز به جز امام علی(ع)، گرفتار زندان، تبعید و حصر بودند و نمی‌توانستند که حکومت اسلامی تأسیس کنند.

وی گفت: امام خمینی(ره) سال‌ها پیش از انقلاب، کار خویش را آغاز کردند. امام(ره) یک نفر بودند و کار را از خودسازی آغاز نمودند و رابطه خویش را با خدا تنظیم کردند. ایشان به انسانی فرهیخته تبدیل شدند که توانستند وارد قلوب دیگران شوند. امام عزیز ما، در دوران حضور در حوزه، معرفت دینی خویش را تکمیل کردند و ارتقا دادند و این بصیرت را به شاگردانش نیز منتقل نمودند.

سرپرست کمیته امداد، با اشاره به تلاش امام(ره) در راه نشر بینش و تفکر اسلامی بین شاگردانشان، خاطرنشان ساخت: در دوران زندگی امام، در زمانی که مراجع عظام تقلید در قم بودند، هیچ بروز و ظهوری را نمی‌بینیم. در زمانی که مراجع بزرگ حوزه رحلت کرده بودند، اهل فضل به امام(ره) گرایش یافتند.

وی ادامه داد: برخی از شاگردان امام(ره)، تفکرات ایشان را درباره حکومت اسلامی می‌فهمیدند و ایشان، از آن زمان، کار خود را آغاز کردند. از نظر امام(ره)، استقرار اسلام، بدون حکومت، مردود بود. بنابراین مبانی نظری حکومت اسلامی را تدریس کردند و شاگردانشان را با این تفکر آشنا ساختند و در زمان علنی شدن نهضت، این جریان رشد یافت و در سال 1357 به پیروزی رسید.

آقای انواری، در ادامه، ابراز کرد: امام(ره) آنچنان در قلوب تأثیر گذاشتند که حتی نسل جدید، که ایشان را ندیدند، شیفته امام(ره) هستند. امام(ره)، همواره، بر دو کلمه تأکید داشتند: وحدت و انسجام اسلامی. فرمول امام(ره) در هر کشور و منطقه‌ای، نتایج خوبی در پی خواهد داشت. ایشان فقط اسلام ناب محمدی(ص) – و نه اسلام سکولار یا اسلام فردی- را قبول داشتند.

وی افزود: امام(ره) مردم را رئیس و سالار خویش می‌دانستند و آنان را تعیین‌کننده برمی‌شمردند. امام خمینی(ره) به ما یاد دادند که آنچه از خواسته‌های مردم مقبول است که مشروع و براساس مبانی دینی باشد. سیاست حکومت اسلامی،‌ بستر رشد و تعالی و تقوا را برای انسان فراهم می‌سازد.

آقای انواری با بیان این که اسلام، طرفدار زندگی عزتمند مردم است، تأکید کرد: امام(ره) معتقد بودند که باید نیازهای مادی و معنوی انسان‌ها تأمین شود، در حالی که در دنیای امروز، مردم برای سیاستمداران بی‌اهمیت است. پیام امام(ره) در سراسر جهان منتشر شد، به گونه‌ای که امروزه، نهضت‌های اسلامی در دنیا شکل گرفته است.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان این که نهضت‌های کنونی، فاقد رهبرانی همچون امام خمینی(ره) هستند، گفت: مقام معظم رهبری بیان می‌کنند که نظام جمهوری اسلامی، بدون نام امام(ره)، شناخته‌شده نیست. البته اگر بخواهیم که اسلام ناب را توسعه دهیم، مشکلاتی داریم و این کار، مشکل است. جدال حق و باطل، پایان‌ناپذیر است و معتقدیم که تا زمان ظهور حضرت(عج) وجود خواهد داشت. باید تکلیف خویش را در این جدال بفهمیم.

وی با تأکید بر تکالیفمان در این باره، تصریح کرد: در بسیاری از کشورها، توسعه اسلام به زمانی بازمی‌گردد که عنصر مؤمنی به آن جا مهاجرت کرده است و اسلام، به مرور، رشد یافته است. حرکت بسیار ارزنده جامعه‌المصطفی با هدایت رهبر انقلاب، به این تکلیف عمل می‌کند. شما یاران امام(ره) هستید. شما راه امام(ره) را شناخته‌اید. شما پیشتازان این حرکت هستید.

آقای انواری منزلت دانش‌آموختگان المصطفی را والا توصیف کرد و اظهار داشت: شما پیام کربلا گرفته‌ و عالمانه، محققانه، تکالیف جدیدی پیش رویتان گذاشته‌اید. شما در برابر نسل آینده مسئولید و باید این پیام را به آنان برسانید. اکنون، رسالت حسینی بر دوش شما گذاشته شده است. شما در معرض آزمون بسیار بزرگی قرار دارید.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) خاطرنشان ساخت: خداوند می‌فرماید که اگر تقوا پیشه سازید، موفق می‌شوید. راز موفقیت امام(ره)، عمل کردن به وظایف الهی بود. یکی از قطعات منظومه‌ای که امام خمینی(ره) ایجاد کردند، کمیته امداد بود. این نهاد، یکی از قطعات نظام‌سازی امام(ره) به شمار می‌رود. خدمت ما هم در کمیته امداد، به نیابت از رهبر انقلاب است. خدمت‌رسانی ما در کمیته امداد، یکی از فرایض دینی ما به شمار می‌رود.

آقای انواری، دانش‌آموختگان را پیام‌آوران عصر جدید توصیف کرد و اظهار داشت: شما باید پیام‌های امام(ره) و رهبری را با توجه به شرایط، به دیگران، به ویژه نسل جوان، منتقل سازید. باید سربازان امام زمان(عج) را تربیت کنید.

وی پیشنهادهایی در این موارد بیان کرد: می‌دانیم که در کشورهایتان، نمی‌توانید دین را به راحتی تبلیغ کنید. پس لازم است برای این کار، روش‌هایی برگزینید. پیشنهاد می‌‌کنیم حرفه‌ای را منطبق با شرایط منطقه‌تان بیاموزید تا به سرمایه‌گذاری اقتصادی منتهی شود. این، پایگاه بسیار بزرگی برای جذب منابع مالی مورد نیازتان خواهد بود. ما آماده‌ایم که به شما برای ورود به این مرحله کمک کنیم. در مناطق مختلف کشور، می‌توانید مؤمنان را در قالب هسته‌های مردمی را منسجم سازید. کادرسازی نیز یکی از کارهای شماست. شما باید به عنوان الگو، تکثیر شوید.

 

«آقای عظیمی»،‌ مدیرکل توسعه ارتباطات با ایران و مجامع بین‌المللی کمیته امداد امام خمینی(ره)، در ابتدا درباره کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) به دستور مستقیم ایشان در کمتر از یک ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تأسیس شد. این نهاد تنها سازمانی است که امام(ره) اجازه دادند که به نام ایشان راه‌اندازی شود. کمیته امداد، بزرگ‌ترین سازمان رسیدگی‌کننده به امور نیازمندان به صورت غیردولتی در داخل و خارج کشور به شمار می‌رود.

مدیرکل توسعه ارتباطات با ایران و مجامع بین‌المللی کمیته امداد امام خمینی(ره) ادامه داد: این نهاد زیر نظر مستقیم مقام معظم‌ رهبری(مدظله‌العالی) و نمایندگان ایشان اداره می‌شود. پنج نفر از اعضای مدیره کمیته، به دستور معظم‌له انتخاب می‌شود و یکی از آنها، سرپرستی کمیته را به عهده دارد. این کمیته فعالیتش را در همه شهرها و روستا گسترش داده است.

وی بیان کرد: بیش از چهارده‌هزار نفر کارمند و پرسنل رسمی آن هستند و بالغ بر صدهزار نفر هم همکار داوطلب داریم. کمیته امداد می‌کوشد ارتباط بین خیرین و مردم را با محرومان و نیازمندان را برقرار سازد. میلیون‌ها نفر، کمک‌های خویش را به وسیله این کمیته، به دست نیازمندان می‌رسانند.

آقای عظیمی گفت: در ساختار کمیته امداد، معاونت‌های مختلف، عهده‌دار مسئولیت‌های تخصصی هستند. بانک اطلاعات جامع نیازمندان و محرومان که بالغ بر چهارهزار نفرند، در کمیته وجود دارد. در بین خانواده‌های نیازمند، جوانان این خانواده‌ها مورد توجه ویژه هستند. جوانان در آستانه ازدواج این خانواده‌ها نیز مورد حمایت کمیته هستند تا ازدواجشان تسهیل شود. همچنین خدمات پزشکی و سلامت نیز به این خانواده‌ها ارائه می‌شود. خدمات مسکن و تأمین سرپناه نیز جزو خدمات کمیته به شمار می‌‌رود.

وی با بیان این که ایتام و بدون سرپرست نیز مورد توجه قرار می‌گیرند، اظهار داشت: یکی از بخش‌های مهم کمیته، توانمندسازی و ایجاد اشتغال و درآمد برای خانواده‌های نیازمند است. در پایان هر سال، جشن خودکفایی خانواده‌های خودکفاشده در کمیته امداد،‌ برگزار می‌شود. در سال جاری،‌ بیش از 120000 خانواده، بدین شکل از تحت پوشش کمیته امداد خارج می‌شوند.

آقای عظیمی با اشاره به این که اگر بخواهیم همه فعالیت‌های کمیته را تشریح کنیم، به زمان بسیار زیادی نیاز داریم، ابراز امیدواری کرد که این جلسه، مقدمه‌ای برای آشنایی بیشتر شما با فعالیت‌های کمیته امداد باشد.

وی افزود: مهم‌ترین دلیل ادامه خدمت‌رسانی کمیته، نگاه ویژه نظام اسلامی به محرومان است که رسیدگی به آنان را بسیار مهم می‌داند.

مدیرکل توسعه ارتباطات با ایران و مجامع بین‌المللی کمیته امداد تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) امروزه، یک سازمان خیریه بین‌المللی است. ما در هشت کشور دفتر نمایندگی ثابت و با بیش از چهل کشور، ارتباطات کاری داریم.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها، دوستانی خوبی مانند شما، با ما ارتباط دارند و با کمک کمیته امداد، توانسته‌اند منشأ خیر باشند.

آقای عظیمی با اشاره به تفاهم‌‌های کمیته امداد و المصطفی، خاطرنشان ساخت: کمیته امداد آمادگی دارد که با استفاده از شما دوستان، فعالیتش را در کشورهای مختلف گسترش دهد. بسیاری از شما علاقه‌مندید که کارهای فرهنگی و اجتماعی‌تان را مؤثرتر گردانید. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌توانید از آن استفاده کنید، این است که زمینه خدمت‌رسانی به نیازمندان را فراهم نمایید. هر مبلغ دینی و هر کسی که کار فرهنگی انجام می‌دهد، باید در کارهایش ایجاد جذابیت کند.

مدیرکل توسعه ارتباطات با ایران و مجامع بین‌المللی تصریح کرد: در این باره تجربیات خوبی داریم که می‌توانیم در اختیار شما قرار دهیم.

وی با اشاره به تجربه موفق کمیته امداد در ایجاد مراکز حرفه‌آموزی، گفت: از طرف جمهوری اسلامی ایران، مجموعه‌های مختلفی، در خارج کشور با هم همکاری دارند. توافق کمیته امداد و المصطفی ایجاب می‌کند که ظرفیت‌های این دو، در خارج کشور در کنار هم قرار گیرد.

مدیرکل توسعه ارتباطات با ایران و مجامع بین‌المللی کمیته امداد اظهار داشت: شما که رابطان المصطفی هستید، به عنوان همکار ما مدیریت آموزشگاه‌هایی که راه‌اندازی می‌کنیم، برعهده بگیرید. البته بعضی از شما مسئولیت‌های مهم‌تری هم دارید.

آقای عظیمی افزود: می‌توانید این کار را به کسانی بسپارید که مورد اعتماد شما هستند و این کار را با نظارت شما عهده‌دار شوند.

وی این کار را بهترین خدمت دانش آموختگان به جوانان ارزیابی کرد و اظهار داشت: باید ابتدا، گام‌های اجرایی این کار را طراحی کنیم. در گام نخست، نیاز است که شما اعلام آمادگی کنید. مسئله مهم این است که بتوانید فضاهای مناسبی را تأمین کنید تا کلاس‌های حرفه‌آموزی تأسیس شود. لازم است این فضاها را در قالب طرح پیشنهادی، به کمیته امداد اعلام نمایید. نوع آموزشگاه و تعیین فضای آموزشی و ویژگی‌های آن، برعهده شماست.

آقای عظیمی با اشاره به گام بعدی این کار، بیان کرد: لازم است شما مربیان این آموزشگاه‌ها را تأمین و به ما معرفی کنید. ما آماده‌ایم برای آنان دوره‌های مهارت‌افزایی در ایران برگزار کنیم. نیاز است که شما طرح اجرایی و عملیاتی درباره این آموزشگاه‌ها را به ما اعلام نمایید و تجهیزات و منابع مالی آن را نیز مشخص سازید.

مدیرکل توسعه ارتباطات با ایران و مجامع بین‌المللی کمیته امداد افزود: ما با هماهنگی المصطفی، طرح‌های شما را بررسی خواهیم کرد و ان‌شاء‌الله پس از تأسیس، کمک خواهیم کرد. این مناسب‌ترین کاری خواهد بود که کمیته امداد می‌تواند برای نیازمندان کشورتان انجام دهد.

وی با بیان این که تأسیس این آموزشگاه‌ها، فضای مناسبی برای کار فرهنگی‌تان فراهم خواهد کرد، خاطرنشان ساخت: آماده‌ایم که تمام درخواست‌های شما را در این باره بررسی کنیم و امیدواریم که خداوند به نیت‌های پاک و خالص ما و فضای خدمت به نیازمندان را فراهم سازد.

آقای عظیمی، اشتغال و کسب درآمد برای خانواده‌های نیازمند را مشکل مشترک همه خانواده‌های نیازمند در سراسر دنیا برشمرد و گفت: اگر بتوانیم جوانانی را در این حوزه بهره‌مند سازیم، بسیار ارزشمند خواهد بود و در آینده، با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهند بود.

در ادامه، «آقای روحانی»، قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره)، ضمن عرض خیرمقدم به دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی، در ابتدا، حدیثی از پیامبر(ص) بیان کرد: ایشان می‌فرمایند: اگر همه شما در راه نیکوکاری به هم بپیوندید، دوستدار یکدیگر خواهید شد.

وی کمیته امداد را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و با اشاره به رویکرد امام خمینی(ره) به کمیته ‌امداد، تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که همه پیامبران امدادگر بودند. به نظر ما، در اسلام،‌ قله خدمت رسانی به نیازمندان، به اوج رسیده است. در قرآن، بیش از پانصد آیه درباره انفاق و خدمت به نیازمندان و ایتام وجود دارد.

آقای روحانی، با بیان این که در سوریه دهر، خداوند اهداف مهمی را از این حرکت بزرگ معرفی کرده است، اظهار داشت: امام خمینی(ره) در تأسیس این کمیته، به این سوره مراجعه کردند. این سوره و آیه مربوط به این نکته، در شأن اهل‌بیت نازل شده است.

وی با بیان این که براساس آموزه‌های دینی، نظام اسلامی مسئول امور فقرا و نیازمندان است، بیان نمود: امام با تشکیل کمیته امداد، این مسئولیت را به آن واگذار کردند.‌ در این شبکه، به دنبال عزت، کرامت و رشد و تعالی نیازمندان هستیم. همچنین امام مقرر کردند که حلقه اتصال بین مردم و نظام باشیم. لذا راهکار مبارزه با محرومیت، بسیج همگانی در این باره است. از این رو، کمیته امداد زیر نظر ولایت فقیه فعالیت می‌‌کند.

قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) افزود: از سوی دیگر، موظفیم فرهنگ انفاق را رواج دهیم. در این باره، اقدامات فراوانی هم انجام شده است. در دهه شکل‌گیری کمیته، به دنبال اجرای طرح صدقات در جامعه اسلامی بودیم. در این دهه، موفق شدیم در زمینه صدقات، فرهنگ‌سازی کنیم. بدین ترتیب، امروزه، در سراسر کشور بیش از هشت‌میلیون صندوق صدقه داریم که در منازل، مکان‌های عمومی، کارخانجات، ادارات و... وجود دارد. سالانه بیش از دویست‌میلیارد تومان از این طریق، به دست ما می‌رسد تا برای نیازمندان هزینه شود.

وی گفت: در درون و بیرون کمیته امداد، برای تخلیه، شمارش و هزینه‌کرد مبالغ آن، برنامه‌ گسترده‌ای داریم. در دهه دوم،‌ ضمن حفظ این طرح، به ابداع و ابتکار طرح‌های دیگر برای جلب مشارکت‌های مردمی پرداختیم. یکی از این طرح‌ها، طرح اکرام ایتام است.

قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به کارهایی که برای گسترش طرح‌های کمیته انجام شده است، اظهار داشت: در دهه سوم فعالیت، طرح زکات را اجرا کردیم. در اسلام، زکات جایگاه بسیار مهمی دارد. معتقدیم که احیای زکات و جمع‌آوری و نیز هزینه کردن آن، از شئون اسلامی به شمار می‌رود و امروز، امام جامعه اسلامی، این مسئولیت را به ما واگذار کرده است. ما به عبارتی، نهاد زکات را در کمیته امداد ایجاد کردیم.

وی با بیان این که امروز، شورای مرکزی زکات در جای جای کشور تشکیل شده است، تصریح کرد: در شورای زکات، همه دستگاه‌های حاکمیتی، دینی، فرهنگی و اجتماعی نیز عضوند. ما در دهه گذشته، بیش از پانصدمیلیارد تومان در ایران جمع کردیم. تمرکز این کار در امداد از طرف حاکمیت، به خاطر رسیدگی بیشتر به نیازمندان است. در دهه گذشته، بیش از سی‌هزار رابط و عامل زکات را در ایران سازمان‌دهی کردیم. از مبالغ زکات، برای بهره‌برداری در پروژه‌های عام‌المنفعه استفاده کرده‌ایم.

آقای روحانی گفت: علی رغم بهره برداری از مساجد در دهه‌های گذشته، مسجد را پایگاه فعالیت‌های کمیته قرار داده‌ایم و توانسته‌ایم مساجد را برای توسعه خدمات اجتماعی فعال کنیم. براساس هدایت رهبری، مسجد را به عنوان پایگاه معرفتی و دینی، برای توسعه خدمات کمیته امداد انتخاب کردیم. با توجه به تجربیات سال‌های اخیر، مراکز نیکوکاری را در مساجد ایجاد کرده‌ایم و کوشیدیم کار مردم را به خودشان واگذار کنیم.

قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه، خاطرنشان ساخت: امداد کوشیده است مسجد را در این عرصه پشتیبانی کند. با این حرکت، به دنبال ارتقای جایگاه مساجد هستیم. امروزه، سالیانه، در کشور، بیش از 45 طرح مشارکت‌های مردمی را اجرا می‌کنیم.

آقای روحانی افزود: در سال جاری، بیش از هزارمیلیارد کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده است تا بتوانیم خدمت‌رسانی نماییم. براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، در نظر داریم که در سنوات آینده، بیش از هفتاددرصد خدمات کمیته امداد، از راه کمک‌های مردمی تأمین شود.

وی یکی از کارهای مهم کمیته امداد را برگزاری جشن رمضان، در ماه مبارک رمضان برشمرد و تصریح کرد: در این ماه، بیش از شش‌میلیون نفر را اطعام می‌کنیم. در آغاز هر سال تحصیلی نیز جشن عاطفه‌ها را برگزار می‌نماییم. در این جشن، مردم و مسئولان را با محوریت مدارس بسیج می‌کنیم تا به دانش‌آموزان نیازمند کمک کنند.

قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) افزود: در پایان هر سال هم جشن نیکوکاری  عید نوروز را برگزار می‌کنیم و مردم را تشویق می‌نماییم که افزون بر خانواده‌هایشان، برای نیازمندان نیز اقلامی تهیه نمایند.

وی، در پایان پیشنهاد‌هایی برای دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی مطرح ساخت: اولین کارتان را رسیدگی به مساجد قرار دهید. مسجد می‌تواند حلقه اتصال احساسات مردم باشد. از سوی دیگر، نیکوکاران را شناسایی کنید که می‌توانند بسیاری از برنامه‌های شما را پی‌گیری کنند. افزون بر این، صندوق‌های قرض‌الحسنه را تشکیل دهد که می‌تواند بر محور اصناف و بازار و نیز مساجد شکل بگیرد. همچنین رابطان مدارس و حوزه‌ها با جامعه را منسجم سازید تا ارتباط شما را با جامعه تقویت نمایند.

آقای روحانی تصریح کرد:‌ کمیته امداد در استفاده از روش‌های مجازی در دریافت احسان‌های مردمی، برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داده و در حال پی‌گیری است.

گفتنی است در این جلسه، دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی نیز مطالب مدنظر خویش و پرسش‌های خویش را با مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره) در میان گذاشتند.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه سخنان یکی از دانش‌آموختگان تأکید کرد: این گردهم‌آیی، فرصت بسیار مناسبی است که تجربیات شخصی‌تان را در زمینه‌های گوناگون، به یکدیگر منتقل کنید و آنها را به اشتراک بگذارید.

وی گفت: آماده‌ایم با شما در زمینه‌های آموزش‌های مهارتی همکاری کنیم.

آقای روحانی نیز در پاسخ به پرسشی، با اشاره به معاونت امداد، حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد: این معاونت در زمینه شناسایی و خانواده‌های فقیر فعال است. خانواده‌هایی که به ما معرفی می‌شوند،‌ در نظام پذیرش وارد می‌شوند و مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: خانواده‌های بی‌سرپرست، از کارافتاده و ناتوان از ادامه زندگی، جزو اولویت‌های ما هستند. خانواده‌‌ای که بدین ترتیب، پذیرفته شود، مورد حمایت قرار می‌گیرد، ضمن این که هر سال، وضعیتشان بررسی می‌کند.

آقای روحانی گفت: از کمک‌های مردمی در راه درمان، تهیه مسکن، اشتغال و مواردی از این دست، برای خانواده‌های نیازمند استفاده می‌کنیم.

قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) همچنین اظهار داشت: کمک‌های جمع‌آوری‌شده، وارد شبکه امداد می‌شود و از طریق شبکه حمایت امداد، مدیریت می‌گردد. بنابراین، کمک‌ها از داخل امداد، توسط حوزه حمایت به خانواده‌های امداد پرداخت می‌گردد.

آقای روحانی افزود: از سوی دیگر، تصور نشود که هر خانواده‌ای که مطلقه باشد، زیر نظر امداد قرار نمی‌گیرد؛ خانواده‌هایی تحت پوشش قرار می‌گیرند که دارای شرایط مشخص‌شده باشند و نتوانند معیشت خویش را تأمین نمایند.

قائم‌مقام مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به هزینه کردن صدقات هر کشور، برای نیازمندان آن دیار، گفت: در ایران افتخار می‌کنیم که صدقات پرداخت‌شده را در محل دریافت هزینه می‌کنیم. این یکی از دستورات اسلامی است.

آقای عظیمی نیز با اشاره به مسئولیت کمیته امداد در جمع‌آوری زکات، بیان کرد: در کشورهای دیگر، مسئولیتی برای جمع‌آوری زکات نداریم، زیرا باید تابع قوانین حکومتی هر کشور عمل کنیم. با این حال، همواره، اعلام کرده‌ایم که حاضریم تجربیاتمان را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم. در کشورهایی که نماینده مقام معظم رهبری مستقرند، مقلدان معظم‌له می‌توانند وجوهاتشان را از این طریق پرداخت کنند.

خاطرنشان می‌شود در ابتدای این دیدار، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی»، معاون ارتباطات و بین‌الملل و رئیس ششمین گردهم آیی دانش آموختگان جامعه‌المصطفی، ضمن تشکر از مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره) به دلیل فراهم‌ آوردن فرصتی برای دانش‌‌آموختگان جامعه‌المصطفی تا با فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) آشنا شوند، درباره دانش‌آموختگانی که در این دوره از گردهم‌آیی شرکت کرده‌اند، توضیح داد و تصریح کرد: جامعه‌المصطفی از بیش از 120 ملیت طلبه و دانش‌پژوه دارد. طلاب حاضر المصطفی، بیش از سی‌هزار نفر هستند و دانش ‌آموختگان نیز بیش از 31000 نفر از 130 ملیت‌اند. دانش آموختگان المصطفی، در حال حاضر، در کشورهای خویش، در عرصه فرهنگ و تولید علم فعالیت‌های گسترده‌ای دارند. تأسیس دانشگاه،‌ تدریس، تألیف و ترجمه نیز مشغول‌اند.

رئیس ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان المصطفی اظهار داشت: از آن جا که سرمایه المصطفی، دانش‌آموختگان آن هستند، المصطفی می‌کوشد ارتباط گسترده و پیوند مستحکمی با آنان برقرار سازد و همواره تلاش نموده است گردهم‌آیی‌ با حضور شخصیت‌‌های برجسته‌ای از دانش‌آموختگان در ایران برگزار نماید. اگر بخواهیم ده درصد دانش‌آموختگان را به ایران دعوت کنیم و شمار آنان نیز افزون نگردد، باید هر سال، بیش از سه‌هزار نفر را دعوت کنیم. کوشیده‌ایم با برگزاری چنین گردهم‌آیی‌هایی، بتوانیم به تقویت پیوند آنان با جامعه‌المصطفی کمک کنیم.

وی تصریح کرد:‌ چون کمیته امداد، از نهادهایی است که می‌تواند نقش سازنده‌ای در تأثیرگذاری دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی داشته باشد، در این دوره از گردهم‌آیی، به این جا آمدیم تا با مسئولان کمیته امداد دیدار داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی یکی از نقش‌های دانش‌آموختگان را حضور در عرصه‌های اجتماعی دانست و بیان کرد: در این باره کمیته امداد می‌تواند کمک کند تا دانش‌آموختگان به نیازمندان مناطقشان کمک نمایند و منابع مورد نیاز را تأمین کنند. یکی از تشویق‌های ما برای برگزاری چنین نشست‌هایی، تأکید مقام معظم رهبری بوده است.

وی با اشاره به پی‌گیری مقام معظم رهبری درباره مسائل مربوط به دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی، کمیته امداد را یکی از الگوهای موفق در عرصه خدمت‌رسانی به نیازمندان توصیف کرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج