صفحه اصلی > اخبار   
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی
نشست صمیمی دانش‌آموختگان با رئیس جامعه‌المصطفی

تعداد بازدید: 3204

گروه گزارش: دانش‌آموختگان شرکت‌کننده در ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی، در نشستی صمیمی، در سالن جلسات ریاست سازمان مرکزی جامعه‌المصطفی، با آیت الله اعرافی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در ابتدای این جلسه، دانش‌آموختگان مطالب، پرسش‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح ساختند.

در ادامه، رئیس جامعه المصطفی تصریح کرد: نظرات شما بی‌شک، سرمایه‌ای ذی‌قیمت است و نظرات شما را جمع‌آوری و استفاده کرده‌ایم.

آیت‌الله اعرافی با تأکید بر این مطلب که برگزاری این جلسات، برای آشنایی متقابل ما و شماست و زمینه را برای ارتباط بیشتر فراهم می‌آورد، ابراز امیدواری کرد که این گردهم آیی، مورد رضایت امام زمان(عج) قرار گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی پاره‌ای از سیاست‌های المصطفی را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از سیاست‌های المصطفی، تأکید بر نیروهای بومی و دانش آموختگان است. انتقال پیام اسلام به هفت میلیارد، آسان نیست و نیاز به ایثار و مجاهدت دارد. المصطفی نهادی حوزه‌ای است که زمینه این کار را فراهم می‌آورد. ما و شما باید در کنار هم قرار داشته باشیم و این رسالت بزرگ را محقق کنیم.

وی افزود: شما علمای بزرگوار، خویشتن را از ما جدا نبینید. ما هم خودمان را جدا نمی‌دانیم. سیاست المصطفی نیز بر دانش آموختگان تکیه دارد و المصطفی نمی‌تواند به تنهایی همه زمینه‌ها را فراهم آورد. اگر در انتظار چنین امری باشیم، به خطا رفته ایم و خیلی از کارها انجام نخواهد شد.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: سیاست ما، همراهی ما با شماست. سیاست المصطفی، توسعه مدارس و موسسات به شکل پیوسته است. ما مدارس تابعه، پیوسته و همکار داریم. تأکید ما بر مدارس بومی و پیوسته و همکار است.

رئیس جامعه‌المصطفی در ادامه، گفت: سیاست دیگر المصطفی این است که زمینه را برای نهادینه شدن روحانیت و حوزه فراهم نماید. ما باید در دهه آینده، در همه کشورها روحانیت شیعه را تعریف و نهادینه کنیم. سیاست دیگر، تأکید بر رعایت قوانین کشورهاست. همه فعالیت های ما در همه کشورها، تعریف شده، رسمی و بر اساس قوانین کشورهاست و کاری خلاف مقررات انجام نمی‌دهیم.

وی بر تعامل با اهل سنت تأکید ورزید و خاطرنشان ساخت: جریان تکفیر، ارحاب و خشونت را محکوم می‌کنیم. ما با اهل سنت، برادر و دوستیم. ما اعلام می‌کنیم که با اهل سنت، زیر خیمه اسلام قرار داریم. به مصلحت جهان اسلام نیست که شیعه و سنی به جان هم بیفتند. سیاست المصطفی، دوستی، مودت و برادری با همه مذاهب اسلامی و مقابله فکری با جریان ارحاب و تکفیر است. این جریان باید به حاشیه برود. ما تحمیل مذهبی و الزام به تغییر مذهب را دنبال نمی‌کنیم، بلکه مکتب اهل بیت(علیهم السلام) را عرضه می‌کنیم و مخاطبان ما در انتخاب مذهب خویش آزادند. اگر همگان این دیدگاه را داشته باشند، خیلی از اختلافات از بین خواهد رفت.

آیت‌الله اعرافی افزود: المصطفی برای پرورش عالمان متعادل اهل سنت نیز تلاش می‌کند. شیعه و سنی باید با هم باشند و با هم تعامل داشته باشیم. ما آماده گفت‌وگو و همکاری هستیم. دروازه‌های ذهن ما برای گفت‌وگو با اهل سنت باز است. در برخی از حوزه‌های ما، شیعه و سنت، در کنار هم، تحصیل می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این شیوه را ائمه هدی(علیهم السلام) و امام خمینی(ره) به ما آموخته‌اند. ایران همواره در کنار برادران اهل سنت بوده است. شاهد این سخن، همراهی ایران با برادران اهل سنت افغانستان در زمان جنگ با شوروی سابق است. در فلسطین نیز این قضیه به وضوح مشخص بود.

وی از دانش آموختگان خواست که منطق جمهوری اسلامی ایران و آمادگی آن را برای گفت‌وگو ترویج کنند و اظهار داشت: ما باید با همه اندیشه‌های جهان مواجهه داشته باشیم. سیاست دیگر المصطفی، نگاه تمدنی به اسلام است. ما با هیچ کس سر جنگ نداریم، ولی معتقدیم که امت اسلام باید جان تازه‌ای بگیرد. اسلام، دین پاسخ‌گویی به نیازهای بشر است. المصطفی از اسلام‌های دروغین و قالب‌های بدلی اسلام، که دشمنان تبلیغ می‌کنند، بیزار است. ما اسلام ناب، اسلام عقلانی و اسلام پاسخگوی نیازهای بشر را ترویج می‌کنیم و از آن دفاع می‌نماییم.

آیت‌الله اعرافی تصریح نمود: حوزه‌های علمیه باید سنت‌های خود را حفظ کنند و برای دنیای امروز هم نسخه داشته باشند و از این رو، مراکز ما باید سرآمد باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در بخش دیگری از سخنانش، بر حضور دانش آموختگان در جلسات با معاونت ‌های المصطفی تأکید کرد و گفت: دانش آموختگان، در صورت امکان، با نمایندگان المصطفی در کشورهای متبوعشان و نیز با طلاب هموطنشان دیدار داشته باشند. دانش آموختگان می‌توانند با انجمن‌های کشورهای مربوط نیز ارتباط داشته باشند.

وی ادامه داد: ما در دنیای امروز، در رقابت معرفتی سختی قرار داریم. پاسخ به برخی از نکاتی که مطرح شد، امکاناتی نیاز دارد که در توان ما نیست. باید با عشق و ایثار، این جنگ نابرابر را به پیش ببریم. برخی از نکاتی که مطرح شد، برعهده ما نیست ولی ما هم در حد توانمان در خدمتتان هستیم. بر فعال سازی و حضور دانش آموختگان، در تأسیس مدارس عصری و متوسطه و نیز راه‌اندازی دانشگاه و حضور در رسانه تأکید می‌کنم.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: ما همواره با غائله‌هایی که تکفیری‌ها ایجاد می‌کنند، مواجهیم که باید با حلم و صبر با آنها مقابله کنیم.

رئیس جامعه‌المصطفی با اشاره به راه‌اندازی رشته‌های بسیار زیاد در المصطفی، گفت: ما بر فقه و اصول و فلسفه تأکید داریم. شاید بتوان برخی تخصص‌ها را ادغام کرد یا تخصص‌های جدید تدوین نمود.

آیت الله اعرافی، با اشاره به کاهش بودجه‌های المصطفی در سنوات اخیر، به پیشنهادهای مطرح‌شده درباره دانش‌آموختگان و طلاب اشاره کرد و در ادامه، از دانش‌آموختگان المصطفی تشکر کرد که گاهی، در شرایط بسیار سخت، پابرجا بوده‌اند.

وی بر افزایش فعالیت در حوزه امریکا و اروپا تأکید ورزید و سرمایه‌گذاری درباره علویون را نیز لازم دانست.

آیت الله اعرافی، بار دیگر، بر پی‌گیری درخواست‌ها در حد توان المصطفی تأکید کرد.

شابان ذکر است، در ابتدای این جلسه، «حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی»، رئیس ششمین گردهم آیی دانش آموختگان و معاون ارتباطات و بین‌الملل، این نشست را چهارمین نشست از ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی دانست و اظهار داشت: یکی از پیشنهادهایی که بعضی از دوستان و مهمانان عزیز داشتند، جلسه با حضور مدیران المصطفی برگزار شود. از این رو در این جلسه، هیئت رئیسه المصطفی نیز حضور یافتند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج