صفحه اصلی > اخبار   
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی
نشست آشنایی ­دانش‌آموختگان بامعاونت فرهنگی­‌المصطفی

تعداد بازدید: 3285

گروه گزارش: در نشستی که در سالن عارف الحسینی مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) و با حضور مسئولان معاونت فرهنگی- تربیتی برگزار شد، دانش‌آموختگان شرکت‌کننده در ششمین گردهم آیی دانش‌آموختگان المصطفی، با بخش های مختلف، مسئولیت‌ها و برخی از دستاوردهای معاونت مزبور آشنا گشتند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این نشست، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح»، معاون فرهنگی- تربیتی جامعه‌المصطفی، ضمن تشکر از حضور دانش آموختگان به دلیل شرکت در این نشست، گفت: زمانی، بحثی مطرح می‌شد که بیان می‌کرد آیا لازم است مباحث آموزشی و کارهای فرهنگی و تربیتی جدا هم باشد؟ گرچه این سخن، خوب و زیباست، ولی گاهی کارهایی وجود دارد که در صورت مجزا بودن این دو، بهتر به نتیجه می‌رسد.

وی ادامه داد: معاونت فرهنگی- تربیتی المصطفی، در کنار مباحث دیگر، رصد فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی را بر عهده دارد.

معاون فرهنگی- تربیتی المصطفی، با بیان این که معاونت فرهنگی تربیتی چهار بخش کلی دارد، اداره کل قرآن و حدیث را یکی از بخش‌های معاونت عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: مسئولیت این بخش با جناب «آقای اسدی» است. مجموعه فعالیت های ما در زمینه قرآن، در کتابی به نام مبین گردآوری شده است که فایل آن را خدمتتان تقدیم می‌کنیم. سایتی هم در بخش قرآن داریم که مربوط به المپیاد قرآن و حدیث است که یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های قرآنی در جهان به شمار می­آید و هر ساله، حدود سیزده هزار نفر در آن شرکت می‌کنند و 110 ملیت نیز مخاطب آن هستند. این المپیاد، افتخار جهان اسلام است.

وی دومین بخش معاونت را اداره کل تربیتی با مدیریت «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ قاضوی» برشمرد و بیان کرد: اولین نکته ای که با آن در این اداره‌کل مواجه شدیم، مفهوم تربیت بود. برای جلوگیری از برداشت‌های شخصی و سلیقه‌ای در این باره، تربیت دینی را در المصطفی تعریف کرده، در نظام‌نامه تربیتی طراحی و تدوین نمودیم. این نظام‌نامه به نیازهای مادی و معنوی انسان توجه دارد. لذا یازده حوزه برای تربیت انسان تعریف نموده‌ایم: تربیت عاطفی، تربیت خانوادگی، تربیت جسمانی، تربیت اقتصادی و... . علاوه بر این، اهداف و شیوه‌های تحقق آن نیز بیان شده است. کوشیده‌ایم نگاه جامع به تربیت داشته باشیم و به گونه‌ای جامع، به تربیت بنگریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح تصریح کرد: لازم است کسانی که مدیریت حوزه‌های علمیه را در دست دارند، دوره‌های تربیتی و اخلاقی برگزار نمایند.

وی افزود: در نظام‌نامه تربیتی، به معرفی علمای جهان اسلام توجه داشته‌ایم؛ ما نیاز داریم این الگوها را به طلاب معرفی کنیم تا طلاب با بزرگان و روش‌هایی که آنان برای موفقیت پیموده‌اند، آشنا گردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح، با اشاره به انتشار مجله مسطر در این معاونت، بیان نمود: تاکنون، نزدیک به شش شماره از این نشریه منتشر شده و در هر شماره، یکی از استوانه‌های حوزه را معرفی نموده‌ایم. همچنین سایت مسطر نیز طراحی و راه‌اندازی شده است. دوستانی که بخواهند این نشریه را ترجمه کنند، آماده همکاری هستیم.

معاون فرهنگی- تربیتی المصطفی با اشاره به بازنگری نظام‌نامه تربیتی، اظهار داشت: مشاوره و روان‌شناسی، بخش دیگری از معاونت است. افزون بر مشاوره حضوری، با مراجعه به سایت مزبور، می‌توانید از امکانات مشاوره غیرحضوری و اینترنتی استفاده کنید. در این زمینه، در کنار متخصصان روان‌شناسی، از وجود علمای حوزه نیز بهره‌مند هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح گفت: ده جزوه تحت عنوان کودک خداشناس آماده کرده‌ایم که به پرسش‌های کودکان درباره خدا پاسخ می‌دهد.

معاون فرهنگی- تربیتی المصطفی با اشاره به اعزام استادان اخلاق به خارج کشور، اظهار داشت: اگر در این باره پیشنهادی دارید، ارائه دهید.

وی، درباره اداره‌کل فرهنگی گفت: مدیریت این بخش برعهده حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صادقی‌پناه قرار دارد. یکی از کارهای آن، جشنواره طوبی است که فعالیت‌های طلاب را در زمینه‌های هنری، تبلیغی و... در بیش از سی رشته به نمایش می‌گذارد و طلاب به رقابت می‌پردازند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح با اشاره به راه‌اندازی تشکل‌ها و انجمن‌های فرهنگی بیان نمود: امروزه بیش از سیصد انجمن فرهنگی داریم. المپیاد ورزشی، یکی دیگر از برنامه‌های ماست، زیرا جسم قوی، مرکب خوبی برای روح به شمار می‌رود. از این رو، ورزش را یکی از ساحت‌های تربیتی دینی می‌‌دانیم.

وی ادامه داد: در سایت «یوتیوپ اسلامی» که افتتاح شده است، مجموعه سخنرانی‌های شما را جمع‌آوری و به صورت ویدئوهای ده دقیقه‌ای ارائه کرده‌ایم. اگر در کشورتان سخنرانی دارید، می‌توانید بارگذاری کنید تا پس از بررسی ما، مورد استفاده قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح درباره آموزش‌های کاربری اظهار داشت: در این حوزه، که در خدمت حجت‌الاسلام والمسلمین‌ برزو هستیم، چهارده گروه در نظر گرفته شده است. این رشته‌ها هم در ایران آموزش داده می‌شود و شما هم می‌توانید این دوره‌ها از ما بگیرید و اجرا کنید. حتی می‌توانیم استاد هم برایتان اعزام کنیم.

معاون فرهنگی تربیتی المصطفی، با اشاره به سامانه ثبت نام مهارت‌های تبلیغی، تصریح کرد: می‌توانیم مجموعه محصولاتمان را خدمتتان ارائه دهیم. تجربیات ما در این سال‌ها، می‌تواند به شما کمک کند تا حوزه‌های علمیه پرباری داشته باشید.

در ادامه، شماری از دانش‌آموختگان، پیشنهادهایی برای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی- تربیتی در کشورهای دیگر ارائه کردند.

معاون فرهنگی- تربیتی جامعه‌المصطفی، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به نکاتی خطاب به مدیران حوزه‌های علمیه بیان نمود:

الف. قبل از تعلیم، باید برنامه‌ریزی داشته باشیم. باید پیش از هر دوره، دوره‌های اخلاق و تهذیب برگزار کنیم.

ب. مردم صد اسلام، پیش از ایمان به اسلام، به رسول الله ایمان آوردند و سپس از اسلام پرسیدند. پس ابتدا باید ایمان در مبلغان تجلی یابد.

ج. حضور مدیران و ارتباط مستقیم با طلاب لازم است. رمز موفقیت علمای پیشین، مراقبت جدی آنان و توجه کافی به وضعیت طلاب بود.

د. توجه به ظرفیت و استعداد طلاب ضروری است و در مباحث تربیتی، باید به ظرفیت هر کس توجه نمود.

وی تربیت سیاسی طلاب و آشنایی با اندیشه‌های رهبر انقلاب را از مأموریت‌ها و اهداف معاونت فرهنگی- تربیتی جامعه‌المصطفی دانست و توجه به این نکته را ضروری برشمرد.

معاون فرهنگی- تربیتی جامعه‌المصطفی گفت: ما به ارسال تفکرات و سخنان رهبر انقلاب را بر خود لازم می‌دانیم. طلاب نیز باید در عرصه تبلیغ، به این امر توجهی ویژه داشته باشند. 

در ادامه آقای اسدی به سه نکته اشاره کرد و اظهار داشت:

الف. تأسیس دارالقرآن‌ها: یکی از مأموریت‌های مهم ما به شمار می‌رود که از آن حمایت می‌کنیم. تاکنون بیش از سیصد دارالقرآن در سراسر شناسایی و ثبت شده است. دانش‌افزایی برای مدیران آنها نیز مدنظر ما بوده است.

ب. اعزام استادان قرآنی: یکی از کارهای جاری ما، اعزام استادان قرآن و حدیث به کشورهای مختلف است. دوره‌های خاص حدیث‌شناسی نیز در دستور کار قرار دارد. در این باره، باید از نمایندگی‌ها بخواهید تا ما استاد اعزام کنیم.

ج. المپیاد قرآن و حدیث: این المپیاد جایگاه خاصی در جهان دارد و مسابقات جامع و بزرگی است و تقاضای زیادی برای شرکت در آن به دست ما می‌رسد. در کشورهای متقاضی، قرآن‌آموزان موسسات قرآنی را نیز می‌پذیریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صادقی‌پناه هم نکاتی را مطرح ساخت و بر آن تأکید نمود:

الف. برگزاری جشن میلاد‌النبی(ص): باید جشن میلاد پیامبر را به جشنی بین‌المللی در جهان اسلام تبدیل نماییم. این تأکید با توجه به وضعیت جهان اسلام و خطراتی که آن را تهدید می‌کند، افزون‌تر می‌شود. این نکته در کلام امام و رهبری هم بوده است که شیعه، منادی وحدت است و باید نگاه تقریبی داشته باشیم. از این رو، المصطفی به گسترش و ارتقای مراسم میلاد‌النبی برنامه‌ریزی کرده‌ است. ما بار دیگر بر این موضوع تأکید می‌کنیم. دوستان ما در مراکز، مساجد و موسساتی که فعالیت می‌کنند،‌به این نکته توجه داشته باشند.

ب. حضور المصطفی در مراسم اربعین حسینی: در این باره کمیته زیارات المصطفی تشکیل شده و به این امر توجه داریم. ان‌شاء‌الله تأثیر این کمیته در این باره، در سال آینده مشخص می‌شود.

ج. هنرهای اسلامی و نقش آن در جذب جوانان: رشته‌های و حوزه‌های جشنواره طوبی را مطالعه کنید و دیگران را به شرکت در آن ترویج کنید.

پس از آن، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ برزو نکاتی را مطرح نمود:

الف. اگر به دوره‌ای در کشورتان نیاز دارید، با هماهنگی نمایندگی، این دوره را درخواست می‌کنید و ما استاد اعزام می‌نماییم.

ب. مرکز تخصصی آموزشی بیان را تأسیس کرده‌ایم و تعداد بسیاری از طلاب مشغول آموزش دیدن هستند. ما در حال تربیت مربی تبلیغ از کشورهای گوناگون هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ قاضوی هم بر نکاتی تأکید ورزید:

الف. همه سخنانتان را شنیدیم و برای بسیاری از آنها برنامه‌ داریم و در این زمینه، از سخنان شما استفاده می‌کنیم.

ب. دوره‌های تربیت مربی را بررسی کرده‌ایم و ان‌شاء‌الله نهایی خواهد شد.

ج. با توزیع پرسش‌نامه‌هایی، از بین طلاب استعدادسنجی می‌نماییم.

گفتنی است، در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معارفی، مدیرکل امور مبلغان و دانش آموختگان جامعه‌المصطفی و دبیر ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی، گفت: ‌یکی از مهم‌ترین اهداف گردهم آیی، آشنایی کامل و دقیق با المصطفی است. سه جلسه تخصصی را با سه معاونت المصطفی، شامل معاونت فرهنگی- تربیتی، پژوهش و آموزش، در نظر گرفته ایم که این هدف را پی می‌گیرد.

وی، در ادامه، با اشاره به نیازهای انسانی، گفت: انسان نیازهای گوناگونی دارد. در حوزه انسانی، باید به نیازهای روانی- معنوی توجه شود. یکی از نیازهای معنوی، دیدن چهره علمای دین و ارتباط با آنان است. پس باید ارتباط با علما بیشتر شود. از این رو، لازم است علمای طراز اول به کشورهای دیگر فرستاده شوند تا جوامع اسلامی بهره‌مند شود. ارسال بسته‌های فرهنگی هم بسیار تأثیرگذار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معارفی، با اشاره به دیدار با مقام معظم رهبری، تصریح کرد: معظم‌له بر ارتباط با دانش‌آموختگان تأکید می‌ورزیدند. ما دست نیاز به سوی دانش آموختگان دراز می‌کنیم، زیرا توان اداره‌کل مبلغان و دانش آموختگان توان محدودی دارد که نمی‌تواند به تنهایی، به همه نیازها پاسخ دهد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج