صفحه اصلی > اخبار   
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی
بازدید دانش‌آموختگان از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)

تعداد بازدید: 3618

گروه گزارش: دانش آموختگان شرکت‌کننده در ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان المصطفی، به همراه شماری از مسئولان جامعه‌المصطفی، از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) بازدید کرده، با برخی از دست‌آوردهای آن آشنا شدند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این بازدید، «آقای مس‌چی»، مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی اظهار داشت: برای من باعث افتخار است که خدمت کسانی هستم که نتیجه انقلاب مبارک ما و حوزه 1400 ساله اهل بیت در عصر کنونی‌ به شمار می‌روند. این انقلاب، حاصل انقلاب‌های خونین تشیع در تاریخ است. اکنون، ما از ثمره این انقلاب‌های بزرگ بهره‌مند می‌شویم.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: شما ثمره حوزه‌هایی هستید که در تاریخ با خون دل فراوان تشکیل شده است. هر یک از شما که از کشورهای گوناگون به این جا آمده‌اید، تنها و بی‌عقبه نیست و بزرگان زیادی، زحمات فراوانی کشیده‌اند تا کسانی همچون شما بالنده شود.

آقای مس‌چی، در ادامه، خاطرنشان ساخت: هر یک از طلاب حوزه علمیه، عضوی از این مرکز به شمار می‌رود. ما خدمت‌گزار شما هستیم، زیرا شما عَلمی از اسلام و تشیع هستید و پرچم پرافتخاری هستید که در جای جای دنیا می‌درخشید.

وی بیان کرد: شما با این شهر مقدس آشنا هستید. ما ریزه‌خوار خوان کریمه اهل بیت هستیم و هرگاه غم به ما روی می‌آورد، به ایشان پناه می‌بریم. همه ما و شما از وجودی است که روزی، در جوارشان کسب فیض کردیم. امروز، قم بین‌المللی‌ترین شهر جهان و اولین صنعت استفاده‌کننده از صنعت آی‌تی در زمینه‌ اسلامی و پایگاه مرجعیت شیعه، اجتهاد، دانش اسلامی و... است. عظیم‌ترین و بیشترین کتابخانه و کتاب‌خوان، در این شهر متمرکز شده است. بیداری اسلامی، از این شهر مبارک پای گرفته است.

آقای مس‌چی، با اشاره به همجواری کریمه اهل بیت، اظهار داشت: در این شهر، بیش از پانصد مرکز علمی تحقیقاتی در قم فعال‌ است. این شهر پایگاه علمی، دینی و فرهنگی برای جهان اسلام به شمار می‌رود. امروزه، دانش آموخته شدن از قم، برای بسیاری از افراد موضوعیت دارد. امیدواریم که خداوند افتخارات گذشته را به همه حوزه‌های علمیه بازگرداند.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: ما نیز یکی از این مراکز علمی و تحقیقاتی هستیم که البته هیچ ادعایی نداریم و در مقایسه با زحمات علمای پیشین، مقصریم و نتوانسته‌ایم حق آنان را ادا کنیم.

وی با بیان این که بیش از یک‌میلیون نسخه از مخطوطات اسلامی در ایران وجود دارد، از حجم عظیم کاری که پیش روی چنین مراکزی وجود دارد سخن گفت و ابراز نمود: در کشورهای دیگر مانند مالی، عراق و... نیز منابع اسلامی بسیاری وجود دارد.

آقای مس‌چی گفت: از 25 سال پیش کار خود را آغاز کردیم و در آن زمان، در زمینه کارهای دیجیتال، پنجاه سال از آنها عقب بودیم ولی مفتخریم که اکنون از سوی سازمان ملل، برترین مرکز تولیدکننده نرم‌افزار معرفی شده است و این افتخار برای حوزه علمیه قم ثبت شد.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفت: تاکنون بیش از ششصد نرم‌افزار در زمینه‌‌های مختلف اسلامی تولید کرده‌ایم. یکی از مشکلات جدی دانش آموختگان ما در خارج کشور، کمبود یا نبود منابع صحیح علمی و تحقیقاتی است و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی کوشیده است این منابع را به صورت دسته‌بندی شده و منظم و با صحت کامل، در اختیار عزیزان قرار دهیم. امروز بیش از نهصد نفر درون این مجموعه یا خارج آن، به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم به شما خدمت کنیم.

وی تصریح کرد: برخلاف زحمات طاقت‌فرسای گذشته، امروز مفتخریم که کارهای بزرگی انجام شده است، به گونه‌ای که به راحتی، چندین‌هزار جلد کتاب را به راحتی، به صورت نرم‌افزاری دریافت می‌کنید و به اقصی نقاط جهان می‌برید.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: با وجود این منابع عظیم، هیچ عذری برای هیچ یک از طلاب علوم اسلامی در بی‌توجهی به تحقیقات اسلامی پذیرفته نیست.

وی از تأسیس بانک‌های اطلاعاتی نرم‌افزارهای حوزوی توسط این مرکز سخن گفت و اظهار داشت: در صورتی که مراکزی در خارج کشور دارید، آماده‌ایم مجموعه نرم‌افزارهایمان را برای استفاده در مراکز مزبور در اختیارتان قرار دهیم. همچنین پایگاه‌های متعدد اینترنتی راه‌اندازی کرده‌ایم که می‌تواند به شما بسیار کمک کند.

آقای مس‌چی بیان کرد: در پایگاه مجلات اسلامی نور، در بیش از بیست مورد علوم اسلامی و انسانی، از 140 سال پیش تاکنون، همه مجلاتی که مقالات علوم اسلامی و انسان، نزدیک به نه میلیون صفحه مطلب دسته بندی شده است. در هر زمینه‌ای که از معارف اسلامی به کار پژوهشی نیاز داشته باشید، مقالات بسیاری در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تصریح کرد: در پایگاه کتابخانه نور، تاکنون، پانزده هزار جلد از کتب علوم اسلامی در آن بارگذاری شده است.

وی گفت: پایگاه‌ها و سایت‌های دیگری هم داریم که با مراجعه به هر یک از آنها، پایگاه‌های دیگر نیز در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی درباره نرم‌افزار جامع‌التفاسیر، روش نصب، چگونگی ارتباط با مرکز، روش تشکیل میز کار، کارکردها، توانایی‌ها و... توضیح داد و اظهار داشت: در این نرم‌افزار، بیش از دویست تفسیر قرآن و ترجمه‌های بسیاری از قرآن کریم، پانزده دوره قرائت قرآن از قاریان مختلف و موارد بسیار دیگر گنجانده شده است.

آقای مس‌چی افزود: به نظر می‌رسد که نیاز شما را در دنیای کنونی پاسخ گفته‌ایم، ولی کار خویش را کامل نمی‌دانیم. آماده‌ایم در نمایشگاه های کشورهای شما شرکت کنیم و با شما در ارتباط باشیم. این مرکز متعلق به جامعه اسلامی، حوزه علمیه قم و همه طلاب است. درخواست داریم در صورتی که در مناطقتان، اطلاعاتی به هر زبانی دارید، در اختیار ما قرار دهید تا در کلیه مجموعه‌های نرم‌افزاری‌مان قرار دهیم تا دیگران نیز از آن بهره ببرند.

وی برخی از زمینه‌های کاری این مرکز را همکاری با بسیاری از مؤسسات در تولید نرم‌افزار برای آنها و تولید نرم‌‌افزار برای کنگره و همایش‌های بزرگ و نیز تولید نرم‌افزار برای مسلمانانی دانست که به زبان غیر فارسی سخن می‌گویند.

مسئول امور بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه، نمایندگی‌هایی در کشورهای دیگر داریم. همچنین 23 نمایندگی فروش محصولات هم در کشورهای مختلف داریم. با این حال، باید نمایندگی و مراکز عرضه و توزیع را گسترش دهیم. از المصطفی درخواست داریم که در صورت امکان، نمایندگی‌های المصطفی در خارج کشور، به نوعی، نمایندگی‌های ما نیز باشند.

وی ادامه داد: کوشیده‌ایم به حسب توانمان، در کشورهای دیگر حضور یافته‌ایم، ولی با این حال، لازم است بیش از این حضور داشته باشیم.

آقای مس‌چی، در پایان، تصریح کرد: گردهم آمدن از پنجاه ملیت در این جا، به برکت شهدایی است که در سوریه،‌ عراق، لبنان، ایران و... به شهادت رسیده‌اند و باید قدردان آنان باشیم.

پس از آن، دانش‌آموختگان پرسش‌های خویش را مطرح ساختند و پاسخ آن را دریافت نمودند.

در ادامه، «حجت‌الاسلام والمسلمین مُقیسه»، مسئول آموزش نرم‌افزارهای علوم اسلامی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نرم‌افزارهای جامع‌التفاسیر و جامع‌الاحادیث را از کتابخانه‌های لفظی دانست و گفت: برای دسترسی به مطالب این نرم‌افزار‌ها، کلمه مورد نظر باید در متن کتاب جست‌وجو شود و نمی‌توانید موضوعات و مفاهیم را جست‌وجو نمایید. از این رو، انتخاب لفظ و کلمه بسیار مهم است. البته در نرم‌افرازهای دیگر، می‌توان موضوعات را نیز جست‌وجو کرد. از سوی دیگر، در برخی دیگر از نرم‌افزارها می‌توان موضوعی را داد و نتایج جست‌وجو به صورت طبقه‌بندی‌شده، به شما ارائه خواهد شد.

مسئول آموزش نرم‌افزار‌های علوم اسلامی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نرم‌افزار جامع‌التفاسیر را بزرگ‌ترین کتابخانه قرآنی توصیف کرد و گفت: محیط برنامه‌ می‌تواند به زبان فارسی، عربی و انگلیس ارائه شود. همه نرم‌افزارهای ما می‌توانند سه‌زبانه باشند. بخش دیگری که جنبه عمومی دارد، بخش ترتیل است؛ افرادی که می‌خواهند قرآن را حفظ کنند یا قرائت خویش را اصلاح نمایند، می‌توانند از این بخش بهره ببرند. بخش نگارخانه نیز از بخش‌های عمومی است که در آن، تلاوت آیات و ترجمه و نیز نمایش تصاویر مرتبط با آیات وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ مقیسه افزود: در این نرم‌افزار، بخش‌هایی داریم که دقیقاً برگردان کتاب است. بخش‌هایی هم هست که ابداع این مرکز است و معادل آن، کتابی وجود ندارد؛ مثلاً بخش پژوهش‌های حدیثی: تمام اَعلام قرآن کریم و نیز اشخاص، مکان‌ها و گروه‌هایی که در قرآن از نام برده شده، در این جا فهرست شده است. کوشیده‌ایم در همه بخش‌ها، کتاب‌ها و منابع را نیز معرفی نماییم و می‌توانید شناسنامه کتاب مزبور را نیز ببینید.

وی ادامه داد: با استفاده از سربرگ حدیث، می‌توانید روایات اهل بیت را درباره موضوع انتخابی ببینید. همچنین بخشی به عنوان دانش‌نامه قرآن کریم داریم. در این بخش، اگر جای آیه مورد نظرتان را می‌دانید، از سربرگ نمایش انتخاب می‌کنید. اگر هم جای آن را نمی‌دانید، می‌توانید از بخش جست‌وجو در قرآن استفاده کنید. کوشیده‌ایم جست‌وجوی لفظی کارآمدی را در اختیار شما قرار دهیم. افزون بر این، می‌توان جست‌وجویی براساس ریشه کلمات،‌ حتی به صورت ترکیبی، انجام دهید.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ مقیسه اظهار داشت: هر جا متنی را پسندیدید، می‌توانید آن را به نرم‌افزار word منتقل نمایید.

مسئول آموزش نرم‌افزارهای اسلامی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در بخش دیگری از سخنانش، جامع‌الاحایث را بزرگ‌ترین مجموعه کتب حدیثی شیعه نامید و کمی، درباره توانایی‌های آن توضیح داد.

شایان ذکر است در ابتدای برنامه، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معارفی»، دبیر ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان و مدیرکل امور مبلغان و دانش‌آموختگان المصطفی، گفت: یکی از اهداف گردهم آیی، آشنایی شما با آخرین دستاوردهای چنین مراکزی است. در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی، همگان به استفاده از محصولات این مرکز نیاز خواهند داشت.

وی افزود: برای برخی از این محصولات، 25 سال زحمت کشیده شده است و ارزش بسیاری دارد.

دبیر ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی تصریح کرد: هر ساله، گروه‌های زیادی از این مرکز بازدید می‌کنند و از دستاوردهای فاخر آن شگفت‌زده می‌شوند. همچنین گروه‌هایی هم از این مرکز به نهادهای دیگر می‌روند. بسیاری از تلاش‌هایی که برای این مرکز در عرصة بین‌الملل انجام شده، به همت آقای مس‌چی بوده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج