صفحه اصلی > مرکز رشد  
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی


جامعه المصطفی العالمیه که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران برای آموزش معارف اسلامی در سطح جهان تاسیس شد و تجربه‌ی گرانسنگ سال‌ها تلاش بی‌وقفه در این حوزه را پشت سر گذاشته، «نهادی است علمی با هویت حوزوی که از طریق کارکردهای آموزشی، تربیتی، پژوهشی، فرهنگی و تبلیغی در عرصه‌ی بین‌المللی فعالیت می‌کند».

این سازمان تلاش می‌کند که «با تاکید بر حفظ و بهینه‌سازی روش‌های سنتی حوزوی به منظور پاسخگویی به نیاز تشنگان زلال معارف اسلام، هدایت قرآنی، سنت نبوی و مکتب اهل‌بیت و ارزش‌های انقلاب اسلامی به تربیت عالمان دینی پارسا، متعهد و زمان‌شناس در حوزه‌های علوم اسلامی و انسانی، تبیین، تولید و نشر اندیشه‌ی دینی و حمایت از حوزه‌های علمیه و تاثیرگذاران عرصه‌ی دین و دانش بپردازد» تا بتواند اهدافی چون «تربیت مجتهدان، پژوهشگران، مدرسان و مبلغان پارسا و متعهد»، «تبیین و تعمیق اندیشه‌ی قرآنی و گسترش نظریه‌های اسلامی» و «گسترش اسلام ناب محمدی مبتنی بر آموزه‌های اصیل اسلامی» را محقق سازد.

تا کنون بیش از پنجاه هزار دانش‌پژوه از 122 کشور به خانواده‌ی بزرگ المصطفی پیوسته‌اند که بیش از بیست و پنج هزار نفر از ایشان دانش‌آموخته شده‌اند و به کشورها و شهرهای خودشان بازگشته‌اند تا مربی، مبلغ و مدیر فرهنگی تاثیرگذاری باشند.

هرچند فرایند آموزش و تربیت این گروه بزرگ از جوانان مسلمان با پایان تحصیلاتشان در مراکز آموزشی مستقر در ایران یا کشورهای دیگر به پایان می‌رسد و گواهینامه‌ی دانش‌آموختگی به ایشان اعطا می‌شود، اما بی‌شک و به شهادت مطالعات علمی و پژوهش‌های کارشناسانه، تداوم ارتباط زنده و موثر با این گروه و حمایت و پشتیبانی به‌هنگام و حساب‌شده از آن‌ها لازمه‌ی افزایش قدرت تاثیرگذاری و دامنه‌ی حرکت فرهنگی جامعه المصطفی در سرتاسر کشورهای جهان است.

مراکز رشد و کارآفرینی یکی از کارآمدترین و چابک‌ترین ابزارهای نهادهای علمی در جوامع مختلف هستند که با ساختار و سازوکار ویژه‌ای از طریق حفظ ارتباط و حمایت از نخبگان و دانش‌آموختگان به شناسایی، سازماندهی، حمایت و راهنمایی ایشان می‌پردازند. بر اساس تعاریف رسمی، «مركز رشد، سازمانی است تحت مديريت متخصيصن حرفه‌ای که با ارايه‌ی خدمات حمايتی به دنبال ايجاد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای جديد توسط کارآفرينانی است که در قالب واحدهای نوپای فعال در زمينه‌های مختلف فعاليت می کند».

از آن‌جا که خلا نبود چنین نهادی در مجموعه‌ی جامعه المصطفی العالمیه به شدت احساس می‌شد و وجود آن می‌توانست کمک شایانی به افزایش کارآیی و بهره‌وری این سازمان مبارک بکند، «مرکز رشد بین‌المللی المصطفی» پس از مطالعات فراوان تاسیس شد.

این مرکز صرفاً از طرح‌های نوآورانه‌ی دانش‌آموختگان جامعه المصطفی در عرصه‌های مدیریت فرهنگی، تبلیغ دینی، آموزش‌های رسمی و غیررسمی و از این قبیل حمایت می‌کند.

این طرح‌ها باید واجد ویژگی‌هایی چون نوآوری در روش یا محتوا، تاثیرگذاری، استفاده از فناوری‌های جدید، توجه به بازار هدف، حرکت به سمت خوداتکایی و خودکفایی اقتصادی باشند. نمونه‌ای از عناوین طرح‌های شایسته‌ی دریافت حمایت از مرکز از این قرارند:

  • تاسیس مهدکودک در شهر بانکوک بر مبنای بهره‌گیری از روش «شهرک الفبا» در زمینه‌ی انتقال معارف دینی به خردسالان.
  • ساخت اطلس‌ها و نقشه‌های فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در منطقه‌ی آسیای میانه.
  • تاسیس مرکز مشاوره‌ی آموزشی و تبلیغی در هند با استفاده از نرم‌افزارهای اجتماعی بر بستر تلفن همراه.
  • راه‌اندازی شبکه‌ی ارتباطی مبلغان مسلمان با استفاده از اینترنت مشارکتی.
  • طراحی پارک و شهربازی ویژه‌ی بانوان با رعایت اصول مذهبی در شهر بغداد.
  • ساخت بسته‌ی آموزش مجازی مکالمه‌ی زبان عربی به انگلیسی‌زبانان.
  • طراحی و ساخت دفتر کار مجازی برای دبستان‌های قرآنی.
  • طراحی و تولید اسباب‌بازی برای دختران خردسال آفریقایی با توجه به ظرفیت‌های هنر اسلامی.
  •  راه‌اندازی مرکز آموزش مجازی مهارت‌های خانواده در ژاپن.

دانش‌آموختگانی که مایلند طرح‌های‌شان مورد حمایت این مرکز قرار بگیرد، بایستی طرحنامه و مستندات آن را بر اساس قالب مشخص‌شده در آیین‌نامه برای ما ارسال کنند. متن کامل آیین‌نامه را می‌توانید در این صفحه ببینید:

بخش‌هایی از آیین‌نامه مرکز رشد بین‌المللی المصطفی